Komunikat o błędzie

Notice: Undefined offset: 1 w counter_get_browser() (linia 70 z /var/www/vhosts/solidarnosc/solidarnosc.uni.lodz.pl/htdocs/modules/counter/counter.lib.inc).

Wycieczka na widowisko "Droga do Jerozolimy"

8 kwietnia 2017 roku odbyła się kolejna wycieczka zorganizowana przez Komisję Zakładową NSZZ „Solidarność” UŁ. Tym razem głównym punktem naszego wyjazdu było uczestnictwo w widowisku „Droga do Jerozolimy”, które wprowadziło nas w czas zadumy Wielkiego Tygodnia i obchody Świąt Wielkanocnych.

Inowlodz_grupowe.jpg

Droga do Jerozolimy to godzinne, plenerowe, interaktywne widowisko wielkanocne przedstawiające najważniejsze wydarzenia poprzedzające śmierć Jezusa Chrystusa. Rozgrywało się w pięknej scenerii ruin Zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu. Wjazd i brama prowadząca na dziedziniec zamku, monumentalne mury i podziemia stały się na czas tej niezwyklej inscenizacji nowotestamentową Jerozolimą, której mieszkańcy entuzjastycznie witali swego wybawcę i króla.

Kiedy Jezus żył i chodził po ziemi zgodnie ze zwyczajem wielokrotnie w święto Paschy odbywał podróż do tego świętego miasta. Tam dokonywały się wielkie rzeczy decydujące o losie całej ludzkości. Widzowie wyruszając w drogę do Jerozolimy wraz z postaciami znanej z kart Pisma Świętego historii, zobaczyli czym wtedy żyło to miasto, byli świadkami cudów, które Jezus czynił, poszli z nim do wieczernika i ogrodu Getsemane, na sąd do Piłata, pod krzyż na Golgotę… Mogliśmy poczuć atmosferę wydarzeń i ostatnich chwil życia Tego przez, którego śmierć i zmartwychwstanie dokonało się zbawienie świata.

Po zakończonym pokazie udaliśmy się na gorący posiłek i krótkie zwiedzanie Spały, a następnie powędrowaliśmy przez „Groty Nagórzyckie”.

Groty są pozostałością po podziemnej kopalni piasku szklarskiego, wydobywanego do potrzeb budowlanych i hutniczych w XVIII stuleciu i na początku XIX wieku. Groty składają się z licznych korytarzy, wnęk, zaułków i sal. Największe wyrobisko zwane "Salą Królewską" ma 30 m długości, 25 m szerokości i 3 m wysokości. Najrozleglejsza grota ma długość 120 metrów. Każda grota nosiła inną nazwę, np. Boczna, Borsucza, Chowańcza, Ciemna, Jeziorna, Niedźwiedzia, Taneczna, Złodziejska. Piasek wydobywano od końca XVIII do początku XX wieku na potrzeby gospodarskie, a później dla hut szkła. Zakaz eksploatacji wydały władze carskie po zawaleniu się jednej z komór w której zginął mieszkaniec Nagórzyc. Od tamtej pory stały się lokalną atrakcją turystyczną, a po zamurowaniu wejść na długo zostały zapomniane. Turystyczna Trasa Podziemna „Groty Nagórzyckie” została udostępniona zwiedzającym 2 lutego 2012 roku. Trasę wzbogacono o ekspozycję, której celem jest zaprezentowanie przestrzeni i dziejów Grot Nagórzyckich, procesu wykorzystania unikalnego piasku pochodzącego z miejscowych złóż, tradycyjnej technologii wyrobu szkła, a także zapoznanie zwiedzającego z legendami regionu tomaszowskiego.