Komunikat o błędzie

Notice: Undefined offset: 1 w counter_get_browser() (linia 70 z /var/www/vhosts/solidarnosc/solidarnosc.uni.lodz.pl/htdocs/modules/counter/counter.lib.inc).

Wycieczka po Łodzi

W dniu 22 października odbyła się pierwsza wycieczka po Łodzi zorganizowana przez Komisję NSZZ "Solidarność" UŁ. Mimo niesprzyjajacej aury, zwiedziliśmy zespół fabryk włókienniczych Karola Scheiblera i obiektów mu towarzyszących, czyli Księży Młyn. Odwiedzilismy także Pałac Herbsta i ekspozycję w Galerii Sztuki Dawnej: "Maurycy Gottlieb. W Poszukiwaniu tożsamości."

Pałac został zbudowany dla Matyldy i Edwarda Herbstów, którzy zamieszkali w nim po ślubie zawartym w roku 1875. Po roku 1945 rezydencja Herbstów pełniła między innymi funkcje ośrodka szkolenia pracowników pomocy społecznej, domu dziennego pobytu dla nerwowo chorych, była siedzibą zakładu biologii PAN, Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej, spółdzielni inwalidów, a nawet Pracowni Konserwacji Zabytków. 20 kwietnia 2012 r. w zrewitalizowanym i przystosowanym do pełnienia funkcji wystawienniczych budynku Powozowni Pałacu Herbsta została otwarta Galeria Sztuki Dawnej. Z końcem czerwca 2013 r. zakończyły się prace w ramach projektu Modernizacja Rezydencji "Księży Młyn". I właśnie efekty tej modernizacji moglismy podziwiać.

Ekspozycja w Muzeum Pałac Herbsta, którą oglądaliśmy, jest pierwszym monograficznym przeglądem twórczości Gottlieba od 1991 roku, obejmuje ponad 30 dzieł z kolekcji muzeów polskich i zagranicznych. Gottlieb uznawany jest za najważniejszego malarza żydowskiego XIX wieku tworzącego w środowisku polskim.

Spacer przygotował i poprowadził kol. Zbigniew Głuszczak, który przekazał nam wiele cennych i interesujących informacji związanych z tą piękną siedzibą rodu Scheiblerów i Herbstów.

Naszą wycieczkę zakończyliśmy kolacją w restauracji Cesky Film.

 

Herbst_1.jpg   Herbst_2.jpg