Negocjacje płacowe 2015 - komunikat 1

W dniu 16 czerwca 2015 roku odbyło się spotkanie Związkowej Grupy Negocjacyjnej ds. podziału kwoty przeznaczonej na zwiększenie wynagrodzeń w składzie:
NSZZ „Solidarność” UŁ: Dominik Szczukocki, Joanna Wibig, Zbigniew Zdrojewski

ZNP UŁ: Lech Leszczyński, Jarosław Marczak

z władzami UŁ w osobach:

Jego Magnificencja Rektor UŁ prof. Włodzimierz Nykiel, Prorektor UŁ ds. ekonomicznych prof. Bogdan Gregor, Kanclerz UŁ dr Rafał Majda.
Władze Uniwersytetu Łódzkiego nie przyjęły propozycji związków zawodowych i podtrzymały wcześniejszą propozycję podziału środków na podwyższenie wynagrodzeń nauczycieli akademickich UŁ w 2015 roku: 40% wynagrodzenie zasadnicze/60% wynagrodzenie motywacyjne.
Wolą większości środowiska akademickiego (również Dziekanów) jest włączenie jak największej części tegorocznej podwyżki do pensji zasadniczej, w związku z czym Związkowa Grupa Negocjacyjna nie może zgodzić się z propozycją przedstawioną przez władze UŁ. Uważamy, że niskie zasadnicze wynagrodzenia nie działają motywacyjnie i mogą spowodować migrację najlepszych pracowników do konkurencyjnych uczelni.
Przedmiotem dyskusji były również podwyżki dla pracowników nie będących nauczycielami akademickimi. Związki zawodowe stoją na stanowisku, że dla tej grupy pracowniczej, jak największa część podwyżki powinna być włączona w pensję zasadniczą.
Po długiej dyskusji spotkanie zakończyło się. Termin następnego spotkania wyznaczono na 18.06.2015 r.

Dominik Szczukocki - przewodniczący KZ NSZZ „Solidarność” UŁ

Lech Leszczyński - prezes RZ ZNP UŁ