Komunikat o błędzie

Notice: Undefined offset: 1 w counter_get_browser() (linia 70 z /var/www/vhosts/solidarnosc/solidarnosc.uni.lodz.pl/htdocs/modules/counter/counter.lib.inc).

Kolejny spacer po Łodzi - Park Źródliska

28 maja prof. Jan Siciński i dr Zbigniew Głuszczak zabrali nas na spacer po XIX wiecznej Łodzi. Pokazali nam i opowiedzieli historię terenu, na którym w 1840 roku założono Park uznawany za jeden z piękniejszych przykładów "zielonych projektów" w Królestwie Polskim. Powstał przy ul. Głównej na przyłączonym do miasta obszarze lasu rządowego leśnictwa Łaznów, na terenie obfitującym w liczne źródła.

Początkowo nazywano go Ogrodem Spacerowym albo Ogrodem Angielskim wkrótce jednak przyjęła się nazwa Źródliska, a nieco później Kwela - spolszczona forma niemieckiego wyrazu oznaczającego źródło. Jest to obszar o wyjątkowych wartościach przyrodniczych i kulturowych. "To obiekt równie charakterystyczny dla Łodzi jak ulica Piotrkowska, czy dziewiętnastowieczne gmachy fabryk i pomnik Kościuszki na Placu Wolności".* Powstał z lasu
i stopniowo przekształcał się tak jak zmieniało się otaczające go miasto. Położony jest w obrębie ulic: Przędzalniana, Fabryczna, Targowa i Aleją Piłsudskiego. Składa się z dwóch odrębnych części (Źródliska I i Źródliska II), oddzielonych terenem dawnej fabryki i pałacu Karola Scheiblera, największego łódzkiego fabrykanta, w którym obecnie znalazło swą siedzibę Muzeum Kinematografii.

Współcześnie łączy w sobie cechy ogrodu pejzażowego, sentymentalnego oraz klasycystycznego. Warto podkreślić, że Park Źródliska I zawsze był przestrzenią publiczną dostępną dla wszystkich (z wyjątkiem okresu wojny kiedy korzystać mogli z niego tylko Niemcy i Polacy posiadający przepustki). Na jego terenie znajduje się również Palmiarnia i Szkolny Ogród Botaniczny. Park Źródliska II został wydzielonego z urządzonego już publicznego Ogrodu Spacerowego w 1854 r. i przyznany K. Scheiblerowi. Las stopniowo przekształcił się w przypałacowy ogród ozdobny. Publiczności został udostępniony, po przebudowie, dopiero w 1947 r.

Spacerowaliśmy w miejscu, które 300 lat temu porastała puszcza, słuchając opowieści o historii Parku i znajdującym się tam drzewostanie. W obydwu częściach Parku Źródliska rośnie ok. 40 dębów, które zostały uznane za pomniki przyrody i są nielicznymi reliktami Puszczy Łódzkiej. Wśród nich znajduje się największy pojedynczy łódzki okaz dębu szypułkowego, którego wiek oceniany jest na ponad 300 lat, o obwodzie 525 cm (zmierzyliśmy). Cały park wraz z drzewostanem i głazami narzutowymi, uznany został za powierzchniowy pomnik przyrody.

Nasz spacer zakończyliśmy w Domku Ogrodnika grzejąc się zieloną herbatą z miętą i sokiem z czarnego bzu, domową szarlotką, planując następne wyprawy.

 

Źródło:

* R. Olaczek (red.) Park Źródliska I, Stowarzyszenie Film - Przyroda -  Kultura, Łódź 2006.

Warto również przeczytać:

R. Olaczek (red.), Ogrody Księżego Młyna, Stowarzyszenie Film - Przyroda -  Kultura, Łódź 2008.