Zmarła Halina Szpigiel

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że 18 lipca br. zmarła nasza Koleżanka

Halina Szpigiel

długoletni pracownik Uniwersytetu Łódzkiego, założyciel i aktywny działacz NSZZ „Solidarność”, zarówno w czasach najtrudniejszych, jak i obecnie.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 22 lipca br. (środa) o godz. 14:00 na Cmentarzu Katolickim w Strykowie.

Hala.jpg

Żegnamy Cię Halusia - byłaś dobrym, życzliwym człowiekiem, oddaną przyjaciółką i taką pozostaniesz w naszej pamięci

NSZZ "Solidarność" UŁ

Halina Szpigiel, ur. 21 VI 1929 w Strykowie k. Łodzi. W 1949 ukończyła LO nr V w Łodzi. Od 1969 pracownik Wydz. Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, od 1989 na emeryturze. W latach 1990-2012 pracownik sekretariatu Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” UŁ.

Od IX 1980 w „S”, członek Komitetu Założycielskiego na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ, od X 1980 w KZ; 21 I – 18 II 1981 uczestniczka strajku łódzkich studentów na Wydz. Filologicznym UŁ.

13 XII 1981 uczestniczka demonstracji przed siedzibą ZR Ziemia Łódzka, 15 XII 1981 przed budynkiem Wydz. Prawa UŁ. Współpracowniczka podziemnej Uczelnianej Komisji Koordynacyjnej „S” UŁ, organizatorka - m.in. ze Zbigniewem Głuszczakiem, z Emilią Staniszewską, Jolantą Bagrowską, Jadwigą Grabowską i Jolantą Wiedeńską - pomocy socjalnej, np. zapomóg finansowych, wczasów dla osób z uniwersyteckiej „S” i ich rodzin. 1982-1984 współpracowniczka podziemnego pisma „Biuletyn Uniwersytetu Łódzkiego”, udostępniała swoje mieszkanie na drukarnię, przepisywała teksty, wykonywała matryce i drukowała z Małgorzatą Kępczyńską-Nowaczyk, Adamem Nowaczykiem i Zbigniewem Głuszczakiem; od 1982 na Wydz. Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ we współpracy z Bogną Maurer, Zbigniewem Głuszczakiem, Katarzyną Kołodziejczyk i Barbarą Pajkert kolportowała pisma podziemne, m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Biuletyn Uniwersytetu Łódzkiego”, „Solidarni. Wiadomości Wojenne” i Prześwit”. 1982-1987 łączniczka UKK z Międzyzakładowym Komitetem Porozumiewawczym „S”, m.in. wymiana wydawnictw podziemnych i informacji.

W 2002 roku odznaczona medalem O Niepodległość Polski i Prawa Człowieka 13 XII 1981 – 4 VI 1989, w 2005 roku Złotym Krzyżem Zasługi. Za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności kraju oraz respektowania praw człowieka w PRL w 2014 roku prezydent Bronisław Komorowski przyznał Jej Krzyż Wolności i Solidarności.