Komunikat o błędzie

Notice: Undefined offset: 1 w counter_get_browser() (linia 70 z /var/www/vhosts/solidarnosc/solidarnosc.uni.lodz.pl/htdocs/modules/counter/counter.lib.inc).

Wycieczka dla aktywnych do Spały - zapisy

Komisja Zakładowa zaprasza na wycieczkę dla aktywnych w okolice Spały, która odbędzie się w sobotę i niedzielę 5-6 września 2015 roku.

Planujemy spływ kajakiem rzeką Pilicą ze Spały do Inowłodza lub trasa rowerowa.

Koszt: 120 zł/osoba dla członków związku i ich rodzin oraz 170 zł dla osób niezrzeszonych.

Wyjazd z Łodzi w sobotę 5 września, ok. godz. 8.00.

Nocleg - Terenowa Stacja Przyrodnicza Uniwersytetu Łódzkiego w Spale.

Powrót do Łodzi w niedzielę, 6 września, ok. 17.00-18.00.

Zapisy w sekretariacie Komisji Zakładowej, tel. 42 635 40 35 lub e-mail: solidar@uni.lodz.pl
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, ważna jest kolejność zapisu.

 

 

Ramowy program wycieczki

Sobota

Zwiedzamy w drodze do Spały:

  • Sulejów: Zespół klasztorny opactwa cysterskiego w Sulejowie – położony w Podklasztorzu.
  • Tomaszów Maz.: Groty w Nagórzycach, Niebieskie Źródła, Skansen Rzeki Pilicy,

Spała: zwiedzanie miejscowości,

Po południu bunkry w Konewce - ognisko, grill, impreza integracyjna

 

W Spale znajdują się zabytki o bardzo ciekawej architekturze: drewniany kościółek z 1923 r. w stylu polskim, murowana wieża ciśnień z pocz. XX w., zabytkowy most żelbetonowy na rzece Pilicy, budynki osady pałacowej (resztki pałacu, dawne hotele itd.). W centrum osady znajduje się park w stylu angielskim z wieloma egzotycznymi okazami drzew. W całej miejscowości znajdziemy pomniki przyrody a wśród nich około 100 wspaniałych dębów o obwodzie do 5 metrów. Z okazji 50-lecia AK przy starym kościółku wybudowano letni kościół polowy. Warte odwiedzin jest muzeum - Dom Pamięci Pomordowanych Leśników. Ciekawą architekturą wyróżnia się duży budynek dawnej powozowni i oranżerii z XX w. Symbolem Spały jest naturalnej wielkości żeliwny posąg żubra, stojący w parku w centralnym punkcie osady. Spała to miejsce magiczne o nieuchwytnym uroku, który sprawia, że i dziś możemy łatwo zrozumieć czemu tyle sławnych osób wracało do tej małej osady wśród ogromnych lasów.

 

Niedziela

Spływ kajakami do Inowłodza, czas spływu - ok. 3 godz. lub możliwość wypożyczenia roweru

Zwiedzanie Inowłodza: 

  • kościół  pw. św. Idziego z XII wieku;
  • ruiny zamku Kazimierza Wielkiego z XIV wieku;
  • kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła z XVI wieku,  
  • synagoga z XIX wieku (sklep).

 

Poniżej Spały Pilica jest szczególnie piękna. Tuż za Spałą rzeka wpływa w rezerwat i na jej brzegu na długości kilku kilometrów rośnie wspaniały grąd.  Bardzo atrakcyjny fragment doliny Pilicy to przełomowy odcinek w okolicy Inowłodza. Najpierw na prawym brzegu wznosi się zbocze bardzo stromego wzgórza z wychodniami piaskowca. W Inowłodzu po minięciu kościoła św. Michała i przepłynięciu pod mostem otwiera się wspaniały widok na romański kościół św. Idziego, stojący na wysokim wzgórzu na lewym brzegu. Poniżej Inowłodza Pilica przepływa przez Zakościele, Fryszerkę a dalej wypływa na mało zamieszkane tereny. Na tym odcinku rzeka płynie pomiędzy polami z jednej a lasem z drugiej strony. Spływ Pilicą jest bardzo atrakcyjnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu.

 

Spływ Pilicą jest bardzo atrakcyjnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu. Trasa jest na tyle łatwa, że wybrać się na nią może każdy.