35 lat "Solidarności" w UŁ - wspomnienia Przewodniczącego Adama Paszkiewicza

SUŁ35 znak.jpg     Czego nauczyłem się w Komisji Uczelnianej NSZZ „Solidarność”? Refleksje Przewodniczącego prof. Adama Paszkiewicza

Członkiem Komisji Uczelnianej NSZZ „Solidarność” Uniwersytetu Łódzkiego byłem przez wiele kadencji na początku lat osiemdziesiątych i w latach dziewięćdziesiątych, zaraz po wznowieniu działalności związku. Wtedy też przez jedną kadencję byłem przewodniczącym Komisji Uczelnianej.

Wspomnieć chciałbym przede wszystkim ludzi. Nie wymienię żadnych nazwisk, gdyż nie zrobiłbym tego rzetelnie. Niezmiennie jestem jednak przekonany o wielkim fenomenie intelektualnym Komisji Uczelnianej Uniwersytetu lat osiemdziesiątych. W tym czasie Komisja skupiała nie mniej rodzących się talentów politycznych i organizacyjnych niż władze uczelni lub ugrupowania politycznego. Nie byliśmy profesjonalistami, w socjalizmie nie było uczciwego kształcenia przywódców. Wolny związek zawodowy był miejscem gdzie ujawniały się talenty kolegów, gdzie uczyli się w praktyce, na popełnianych błędach. Wielu z nich błysnęło następnie w polityce, administracji, gospodarce. Wielu należało do najlepszej kadry w kraju.

Z czasem związek zawodowy musiał wrócić do ram związku zawodowego, lecz ogólnego potencjału zdolności kolegów, z którymi współpracowałem w latach dziewięćdziesiątych nie powstydziłyby się władze żadnego wydziału.

A teraz inna refleksja. Harówa przewodniczącego przekonała mnie o rozstrzygającej roli sztuki... Element sztuki dołożony do związkowej informacji, do związkowych spotkań jest tym, co rozładowuje złość, pozwala się porozumieć, pozwala pomóc ludziom. Szczególne wsparcie widziałem w tekścikach Magdy Starzyckiej w dodanych przez nią elementach literackich.

Adam Paszkiewicz